KLIMAT, UTRIKES Hundratals människor kan ha dödats i ett massivt jordskred i Papua Nya Guinea. Jordskredet inträffade i Enga-provinsen vid tretiden natten till fredagen. Människor låg och sov när lera och sten sköljde över dem. Orsaken är de ihållande regnen sedan fler aveckor tillbaka, ett extremväder som går utanpå den normala regnperioden i området och som underminerat marken.
– Just nu letar vi efter kroppar som är begravda, säger den lokala ledaren Mark Ipuia, som befarar att dödssiffran kan ligga runt närmare 300. Både FN och Röda korset tror också att antalet döda är mycket högre än de 100 som tidigare har rapporterats, men det kan ta dagar att slå fast hur många som omkommit.
Ledaren för FN:s migrantorganisation (IOM) i Papua New Guinea, Serhan Aktoprak, sade till AP News att jordskredet drabbade byn Yambali, där det bor ungefär 4000 personer, i den nordvästra, bergiga delen av landet. Vägen dit är nu blockerad, så att hjälp har svårt att nå området. Området saknar nu tillgång till vatten, mat och elektrucitet.
Landet är fattigt, det pågår väpnade konflikter mellan olika stammar och det finns en historia av att Australien har internerat flyktingar och asylsökande i läger på ön. Klimatförändringarna med extremt väder har drabbat önationen hårt även före den senaste regnperioden.