Kärnvapenbärande missiler i Tyskland – NATO förbereder kriget mot Ryssland

UTRIKES I början av juli hölls ett NATO-toppmöte i Washington, där regeringarna i Tyskland och USA undertecknade ett avtal om att placera ut långdistansvapen i Tyskland. Dessa kärnvapen är avsedda att finnas på plats till de europeiska NATO-länderna själva har utvecklat den här typen av precisionsvapen som har en räckvidd på flera tusen kilometer. Det är något som till stor del seglat under radarn både i Tyskland och Sverige – trots att beslutet har en enorm betydelse för framtiden.

Det handlar om kärnvapen som  är ytterst svåra att försvara sig mot.  De färdas med flera gånger ljudets hastighet och utmanövrerar därmed även de mest moderna försvarssystemen – det betyder att den som utsätts för anfall (i det här fallet naturligtvis Ryssland) måste besluta om vedergällning inom ett par sekunder även om man bara misstänker en attack – eller man anfaller själv för att undvika att de egna kärnvapnen förstörs. En eskalering av en krigssituation är därmed given.

Att placera den här typen av vapen i det tättbefolkade Tyskland sätter miljoner människors liv i fara. Att man ändå gör detta val beror på att dessa landbaserade vapen är mycket effektivare än missiler som avfyras från skepp eller flygplan. Det här är inga försvarsvapen, utan vapen som är avsedda att eskalera NATO:s offensiv mot Ryssland, nu när den ukrainska armén inte längre kan leverera framgångar i kriget. NATO och den tyska regeringen förbereder en avgörande militär attack på Ryssland och riskerar en kärnkraftskatastrof, skriver Friedrich-Ebert-stiftelsens vetenskapliga tidskrift IPG Journal.

Att den tyska regeringen fattade det här beslutet har tonats ned efter förmåga. Tyska media har sammantaget givit en snabb och synkroniserad bild av beslutet där man nöjer sig med kort rapportering. Eventuell kritik har attackerats som naiv och ansvarlös, bland annat av utrikesministern Annalena Baerbock. Ironiskt nog har det militaristiska synsättet anammats även av det tyska miljöpartiet De Gröna  och av den protestantiska kyrkan – två organisationer som deltog i de stora nationella protesterna på 80-talet, när USA placerade ut medeldistansrobotarna Pershing II i Tyskland.

Den parlamentariska vänstern i Tyskland har uttryck kritik, främst för att Tyskland genom utplaceringen av vapen riskerar att bli en krigsskådeplats. Men för en analys av den nyuppdelning av världen som ligger bakom den imperialistiska nyuppdelningen av världen måste man gå till det nybildade Kommunistische Partei,  där man i kontexten av kriget i Ukraina exempelvis kan läsa:

Den internationella arbetarklassen har inget intresse av ett krig i Ukraina, mot Ryssland eller någon annanstans i världen. Dessa krig är krig som med nödvändighet hör till kapitalismen i dess imperialistiska stadium.  Under denna epok sker hela tiden en nyuppdelning av hela världen mellan en handfull mäktiga länder.  

Apropå på NATO och den aggressiva krigspolitiken skriver man vidare att den uppgift som den internationella arbetarklassen i NATO-länderna har är att vara spjutspetsen i kampen mot förtryckarna i sina egna länder och att utan tvekan fördöma krigspolitiken. 

2 thoughts on “Kärnvapenbärande missiler i Tyskland – NATO förbereder kriget mot Ryssland

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.