SKU På en solig sommareftermiddag var SKU Stockholm på Rinkeby torg igår och höll i bokbord. Flygblad delades ut med SKPs bostadspolitiska manifest och vi hade samtal med flera Järvabor om ökade hyror och hyresvärden Victoriahem som numera tar betalt för vattenförbrukningen i Järva sedan början av året – enligt överenskommelse med Hyresgästföreningen i Stockholm.
För många har detta lett till stora vattenräkningar utöver de höjda hyrorna och arbetarfamiljer har drabbats hårt. Folket i Rinkeby och övriga Järva är självklart missnöjda med både hyresvärden och Hyresgästföreningen som gått med på den individuella mätningen, och varenda person som vi pratade med reagerade negativt när Victoriahem kom på tal.
Under kapitalismen kommer profiten alltid före rätten för vanliga arbetande människor att få leva i värdighet, och bostäder är först och främst en inkomstkälla för spekulanter, byggbolag och hyresvärdar, snarare än ett tryggt, billigt och bra hem för folk att bygga sina liv och ta hand om sina familjer i.
Men det var inte bara bostadspolitiken som kom upp, flera intresserade kom fram till bordet och plockade med sig SKP:s diverse broschyrer och program!
SKU Stockholm