Tibor Zenker, ordförande för PdA i Österrike, har avlidit

PARTIET, UTRIKES Partiordföranden för Österrikes Arbetarparti (PdA), Tibor Zenker, avled plötsligt den 16 april 2026, 50 år gammal, i sitt hem i Wolkersdorf. Han föddes den 7 mars 1976 i Wien tillsammans med sin tvillingbror Jan.

Tibor Zenker författade ett flertal politiska böcker om kapitalism, fascism och imperialism som fick internationell spridning. Som son till författaren Helmut Zenker bearbetade han också tillsammans med sin bror flera verk för teater, och skrev även kriminalromaner.

Han var tidigt politiskt engagerad och var först aktiv i den socialdemokratiska ungdomsorganisationen, men gick senare till Österrikes Kommunistiska Parti KPÖ. Han deltog i grundandet av det österrikiska Kommunistiska Initiativet (KI), en samlingsrörelse hade som mål att återuppbygga ett marxistiskt-leninistiskt parti i Österrike. Vid grundandet av Österrikes Arbetarparti (PdA) år 2013 valdes han till vice ordförande och övertag partiledarskapet 2019. I sitt politiska arbete betonade han kollektivt arbete och ideologisk tydlighet.

Sveriges Kommunistiska Parti beklagar djupt denna förlust för PdA och den internationella kommunistiska rörelsen och sänder sina kondoleanser till hans nära och kära, och till det parti han stärkte under sitt ordförandeskap.

Vi höjer våra fanor för en kamrat som har betytt mycket i kampen och fortsätter att arbeta för den samhällsomvandling han kämpade för.

Sveriges Kommunistiska Parti

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.