Polisen misshandlar i Rinkeby

INRIKES På kvällen den fjärde maj stoppade polisen en bil i Rinkeby efter en lång biljakt. Förarna hade inte velat stanna vid en rutinkontroll och när polisen väl fick stopp på bilen gick de lös på förarna, enligt en video publicerad av Nyhetsbyrån Järva.

Anders Djurestad, biträdande lokalpolisområdeschef i Järva kan inte uttala sig om huruvida våldsnivån var korrekt. I videon syns dock två stora poliser veva sina batonger mot en försvarslös man som ligger på gatan. 

Ungefär samtidigt kom en dom i hovrätten mot två poliser som misshandlat en narkotikapåverkad 16-åring som inte ville sätta sig ner på en bänk på polisstationen. Domen blev dagsböter.

Läs mer: 16-åring misshandlad av polis – dom fastställd i hovrätten (Riktpunkt.nu) »

One thought on “Polisen misshandlar i Rinkeby

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.