Israel fortsätter annektera land på Västbanken

UTRIKES I skuggan av det brutala kriget mot folket i Gaza har den israeliska regeringen intensifierat sina försök att kolonisera och annektera Västbanken genom att helt enkelt förklara att palestinsk mark numera tillhör den israeliska staten.

I dagarna förklarade den israeliska staten att 66 000 kvadratmeter på Västbanken numera tillhör just den israeliska staten. Detta gjorde man för att försvara bosättningen Evyatar, som olagligt grundades på palestinsk mark 2021. 

Det är därmed den femte officiella annekteringen som gjorts under 2024. Dessa omfattar sammanlagt nästan 24 kvadratkilometer och är ett tydligt trendbrott. I år har man annekterat mer land genom att förklara det tillhöra den israeliska staten än man gjort alla andra år sedan 2000 tillsammans.

Parallellt med den ökande annekteringen av land på Västbanken riktar också den israeliska staten en ännu hårdare repression mot den palestinska befolkningen i området, där fler än 500 palestinier mördats av den israeliska armén eller bosättare sedan den 7 oktober förra året.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.