I Cypern kommer det finnas ett kommunistiskt parti till nästa val

UTRIKES I en intervju i den grekiska tidningen Kathimerini fick ordföranden för Cyperns Kommunistiska Initiativ utveckla sina tankar om situationen på Cypern. Han pratade bland annat om hur det i nästa val på ön kommer finnas ett kommunistiskt parti.

Det stora socialdemokratiska partiet på Cypern, Akel, har sina rötter i den kommunistiska rörelsen. Partiet grundades som en front under Andra världskriget och fann snabbt i popularitet, men man övergav efterhand de revolutionära målen och resignerade till att administrera kapitalismen. De senaste åren har dock en rörelse utanför Akel tagit form under namnet Cyperns Kommunistiska Initiativ. Målet är nu inställt på att som kommunistiskt parti ställa upp i valet som kommer att hållas 2026.

Kommunisterna och den nationella frågan på Cypern

Med tanke på situationen på Cypern, som är uppdelat i en grek-cypriotisk och en turk-cypriotisk del, så är det extra intressant att notera hur kommunisterna på ön bemöter den nationella frågan. I intervjun i Kathimerini utvecklar ordföranden för kommunisterna sin analys:

Vi kämpar för en stat med ett folk och inte två stater, så att konfrontationens klasskaraktär belyses, istället för som idag, då man framställer konflikten som en etnisk konflikt.

[…]

Vi har också turk-cypriotiska medlemmar i vår organisation. De turkiska cyprioterna är våra kamrater och det är därför vi siktar mot en enad klassfront som kommer stå i motsättning till imperialismen för en verkligt rättvis lösning på Cyperns problem och för en stabil fred.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.