FACKLIGT Inför 1:a maj 2025 har Fackliga Världsfederationen (WFTU) gjort ett uttalande, där man betonar man att årets 1:a maj-firande sammanfaller med WFTU:s 80-årsjubileum. Organisationen föddes ur askan av det mest destruktiva kriget i mänsklighetens historia efter folkens stora antifascistiska seger med Sovjetunionen i spetsen.
Den fullbordar nu åtta decennier av oavbruten och ihärdig kamp för arbetarnas rättigheter, för rättvisa och sociala framsteg, mot alla former av diskriminering, mot krig och imperialistiska interventioner, mot människans exploatering av människan, skriver man.
I uttalandet trycker man på att kapitalismens kris fördjupas och blir alltmer utbredd. De sociala klyftorna ökar dramatiskt, och demokratiska friheter och fackliga rättigheter attackeras över hela världen. Imperialistiska krig och interventioner pågår varje dag – något som blir tydligt genom folkmordet på palestinierna i Gaza och på Västbanken, bombningarna i Libanon och andra länder i det bredare Mellanöstern, alltsammans med stöd och uppmuntran från USA, EU och deras allierade. Samtidigt skenar världens militärbudgetar till siffror som är dubbelt så höga som tidigare, och EU sjösätter sin upprustningsplan ReArm Europe.
WFTU påpekar att de massiva ökningarna av militärutgifterna inte bara utgör ett hot mot global fred och säkerhet, utan också innebär ännu hårdare åtstramningspolitik och ökande sociala klyftor. De resurser som borde ha gått till familjer, arbetare och vanliga människor skärs ned och omdirigeras till upprustning.
“WFTU och de klassorienterade fackföreningarna fördömer starkt borgarklassens krigsförberedelser. De folkliga lagren har inget att vänta sig av ett nytt omfattande och generaliserat krig förutom död, fattigdom, förstörelse, flyktingströmmar och lidande”, skriver Fackliga Världsfederationen och betonar vidare att arbetarnas utsätts för ständiga attacker mot arbetsrättigheter, kollektivavtal och demokratiska friheter. I kamp mot detta mobiliserar sig miljontals människor världen över för värdiga arbetsvillkor och för att försvara fackliga och sociala rättigheter, med WFTU:s medlemmar i främsta ledet.
Uttalandet avslutas med en maning till organisering och kamp för att vända den utveckling som leder till fattigdom, exploatering och social orättvisa. I den kampen är arbetarnas främsta vapen internationalism och solidaritet, och på 1:a maj 2025 uppmanar WFTU därför arbetarklassen och militanta fackföreningar i hela världen att ta initiativ och organisera årets aktiviteter under följande paroller:
Deras vinster eller våra liv – hoppet ligger i folkens kamp
NEJ till krigsekonomier
JA till klasskampen:
- mot imperialistiska krig och interventioner,
- mot kapitalistisk exploatering,
- för tillfredsställelse av arbetarnas moderna behov.