UTRIKES I kväll möts Rysslands och USA:s presidenter på Alaska för första gången på fyra år. Samtalen inleds med ett möte i enskilt format och fortsätter sedan med en utökad session över arbetsfrukost.
Den ryska delegationen leds av presidentens rådgivare Jurij Usjakov, utrikesminister Sergej Lavrov, försvarsminister Andrej Belousov, finansminister Anton Siluanov och presidentens särskilda sändebud för investerings- och ekonomiskt samarbete Kirill Dmitriev.
USA:s delegation består av utrikesminister Marco Rubio, finansminister Scott Bessent, handelsminister Howard Lutnick och CIA-chefen John Lee Ratcliffe.
Enligt politiska kommentatorer väntas mötet beröra frågor om handel, möjliga lättnader av sanktioner och – framför allt – en lösning på kriget i Ukraina.
Mötet presenteras i medierna som ett steg mot ”avspänning” och ”dialog”, men i grunden är det ett uttryck för de två imperialistiska blockens försök att förhandla om inflytandesfärer och ekonomiska intressen. Oavsett officiella uttalanden om fred eller samarbete är det arbetarklassen i både USA och Ryssland – liksom i Ukraina – som fått betala priset för konflikten genom död, förstörelse och ekonomisk nedgång.
Historien visar att sådana toppmöten inte är forum för att lösa folkens problem, utan arenor där borgarklasserna försöker maximera sina positioner i den globala maktkampen. Den verkliga vägen till fred och säkerhet går inte genom överenskommelser mellan imperialistmakter, utan genom arbetarklassens egen organisering mot krigspolitiken på båda sidor.