UKRAINA I ett uttalande om förhandlingarna mellan USA, EU–NATO, Ukraina och Ryssland skriver presstjänsten för Greklands kommunistiska parti (KKE) att kohandeln mellan de ansvariga för krigsmassakern i Ukraina inte bådar inte gott för folken.
Förhandlingarna talar om ’fredsskapande’ eller ’slut på blodspillan’, men vad det i grunden handlar om är uppdelning av territorier och de stora monopolgruppernas affärer och om vapenpaket, skriver KKE. De två läger som påstods vara åtskilda av en värderingsklyfta mellan den ’rätta’ och den ’felaktiga sidan av historien’, sitter idag vid samma bord och ritar kartor och gränser med folkens blod.
Analysen fortsätter med att påpeka att de stora inom-imperialistiska motsättningarna kommer att finnas kvar: ”Vilka specifika utvecklingar som än kan komma de närmaste dagarna, vilka kompromisser som än kan nås, kommer de att vara bräckliga och inte förändra den övergripande riktningen på utvecklingen, som går mot en upptrappning, eftersom orsakerna till de stora motsättningarna, i en situation av kamp om globalt herravälde, förblir intakta.”
KKE uppmanar slutligen till att stärka den folkliga interventionen och kampen för att avsluta det egna landets inblandning i det imperialistiska kriget. Det handlar om att inte skicka trupper till Ukraina inom ramen för de så kallade ’säkerhetsgarantierna’ som stöds av NATO och EU, att stoppa det militära biståndet till Zelenskyj-regimen och även att mer beslutsamt uttrycka solidaritet med de folk som drabbas av imperialistiska krig, samtidigt som man stärker kampen mot de orsaker som frambringar dem.