Afghanistans myndigheter förbjuder böcker skrivna av kvinnor och iranska författare

UTRIKES Regimen i Afghanistan har tagit ännu ett steg i inskränkningen av utbildning och yttrandefrihet. Landets ministerium för högre utbildning har beslutat att universitet inte längre får använda böcker skrivna av kvinnor eller av iranska författare.

Myndigheterna hävdar att materialet ”strider mot sharia” eller innehåller ”oroande innehåll”. Bland de förbjudna texterna finns även tekniska handböcker, som en manual om säkerhet i kemiska laboratorier. Enligt vicechefen för ministeriets avdelning för akademiska frågor, Ziaur Rahman Aryubi, fattades beslutet av en ”kommitté av lärda och experter”.

Förutom litteraturen har 18 universitetskurser strukits, däribland flera inom sociologi och journalistik. Åtgärden följer på tidigare förbud: flickor får inte längre gå i skola efter sjätte klass och utbildningar för barnmorskor har stängts. För kvinnorna innebär det en i praktiken fullständig utestängning från högre utbildning.

Beslutet är inte ett isolerat övertramp utan ett led i den systematiska kontrarevolution mot kunskap och kvinnors rättigheter som följt på talibanernas återkomst. Det som kallas ”försvar av sharia” fungerar i praktiken som ideologiskt skydd för att återställa en halvfeodal, patriarkal ordning där jordägare, handelskapital och krigsekonomins mellanhänder behöver ett obildat, disciplinerat och billigt arbetare. Attacken på utbildningen är ett klasspolitiskt medel: att reproducera de rådande produktionsförhållandena genom att beröva halva arbetande folket tillträde till bildning och kollektiva verktyg för frigörelse.

Taliban regimen är en klerikal stat som, i växelverkan med segment av inhemskt kapital och externa beskyddare, blockerar folkets medvetande. Förbud mot kvinnors röster och mot kritisk samhällsvetenskap syftar till att upprätthålla patriarkalt oavlönat reproduktionsarbete, hålla lönerna nere och krossa varje embryon till klassorganisering. Därför är kampen för allmän, sekulär och offentlig utbildning—med kvinnors rätt i centrum—en strategisk front i klasskampen mot reaktionen: enhetsfront mellan arbetare, lärare och studenter; försvar av lärarkårens organisering; internationell solidaritet och materiellt stöd till folkbildning som bryter den ideologiska blockaden.

One thought on “Afghanistans myndigheter förbjuder böcker skrivna av kvinnor och iranska författare

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.