Sydafrikas bilarbetare utmanar industrijättarna – NUMSA kräver rättvisa löner

UTRIKES FACKLIGT Förhandlingarna mellan Sydafrikas metallfack NUMSA och landets största bilproducenter – däribland Toyota, BMW och Mercedes-Benz – har brutit samman. Facket, som organiserar över 400 000 arbetare, kräver 9 procents löneökning det första året och 8 procent under de följande två, tillsammans med en engångsbonus på 20 000 rand och 80-procentig ersättning för sjukförsäkring.

Arbetsköparsidan, representerad av AMEO (Automotive Manufacturers Employers Organisation), svarade med ett långt sämre bud: 6,5 procent första året och 5 procent därefter, samt en halverad bonus på endast 10 000 rand.

NUMSA förkastade omedelbart erbjudandet och kallade det “en förolämpning och en provokation”. Enligt facket innebär det att bilkoncernerna, som gjort rekordvinster på export, kräver att arbetarna återigen ska betala priset för kapitalets vinstmarginaler.

“Vi producerar deras rikedom varje dag, men de behandlar oss som utbytbara maskiner,” sade en representant för NUMSA.

De planerar nu massdemonstrationer och strejker i hela landet. Konflikten berör över 30 000 arbetare i en sektor som utgör ryggraden i Sydafrikas industriella ekonomi. En genomsnittlig bilmonterare tjänar mellan 11 000 och 12 000 rand i månaden, vilket knappt täcker grundläggande levnadskostnader efter år av inflation och prisökningar.

Arbetsköparnas vägran att höja lönerna visar på den globala trenden: kapitalet samordnar sig internationellt, medan arbetarklassen tvingas kämpa fabrik för fabrik. NUMSA:s kamp är därför inte en isolerad lönekonflikt – den är ett uttryck för den internationella arbetarklassens motstånd mot kapitalets offensiv i hela den globala bilindustrin, från Tyskland till Sydafrika.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.