De grekiska kommunisternas protesterar vid Polens ambassad i Aten mot förföljelsen av Polens kommunistiska parti

UTRIKES En delegation från Greklands kommunistiska parti (KKE) och Greklands kommunistiska ungdom (KNE), ledd av KKE-ledamoten Afroditi Ktena, genomförde lördagen 1 december en protest vid Polens ambassad i Aten  och fördömde den fortsatta  förföljelsen av Polens kommunistiska parti.

Angreppen trappas återigen upp den 3 december i Konstitutionsdomstolen, efter en framställan som lämnats in av Polens president K. Nawrocki där han påstår att  “Polens kommunistiska partis mål och verksamhet är grundlagsstridiga”. Riktpunkt  har tidigare rapporterat om ett protestuttalande från EKA  angående detta.

Under mobiliseringen överlämnade Afroditi Ktena KKE:s formella protestskrivelse till Ewa Pańczak, ställföreträdande chargé d’affaires vid ambassaden. I skrivelsen står bland annat:

”Greklands kommunistiska parti (KKE) och Greklands kommunistiska ungdom (KNE) håller idag, den 1 december 2025, en protest vid Polens ambassad för att uttrycka sin internationalistiska solidaritet med Polens kommunistiska parti […]  De grundlösa och avsiktligt motiverade anklagelserna och förföljelserna mot Polens kommunistiska parti har inte krossat det, trots de försök som gjorts av flera  regeringar i följd, uppmuntrade av antikommunismen — EU:s officiella ideologi.

Antikommunism och förföljelse av kommunister går hand i hand med intensifieringen av antifolklig politik, brutala nedskärningar av inkomster och av arbetarnas och folkets rättigheter, förfalskning av historien och det oacceptabla likställandet av kommunismen med det fascistiska monstret som har begått fruktansvärda brott mot folken.”

Kommunisterna krävde att de polska myndigheterna omedelbart upphör med all förföljelse mot Polens kommunistiska parti, och att den oacceptabla strafflagen som institutionaliserar förföljelsen av kommunister och andra kämpar måste avskaffa

EU främjar antikommunistisk hysteri

I ett uttalande efter protesten sade Afroditi Ktena att man betraktar denna förföljelse som oacceptabel, ogrundad och en del av det bredare mönstret av attacker mot kommunister och antikommunistisk hysteri i hela Europeiska unionen.

Ktena menade att det inte är någon tillfällighet att denna förföljelse kommer när exploateringen av arbetarklassen och de folkliga skikten intensifieras och EU förbereder sig för krig. Kommunister världen över organiserar sig mot detta, stoppar utvecklingen och sätter upp hinder – det är därför förföljelser initieras. Hon avslutade med att återigen ge uttryck för kommunisternas solidaritet och sade att förföljelserna inte kommer att lyckas, och att historien inte kan skrivas om.

One thought on “De grekiska kommunisternas protesterar vid Polens ambassad i Aten mot förföljelsen av Polens kommunistiska parti

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.