Är Trump galen?

KRÖNIKA Jag läser i nästan alla medier att Trumps beslut om än det ena och än det andra visar att han har problem som psykologin eller rättare sagt psykiatrin måste analysera. Borgerliga politiker i Sverige, men också i resten av västvärlden och i öst är chockade. Samma gäller den etablerade vänstern. Dessvärre gäller det också somliga som kallar sig revolutionärer.

Men oavsett om Trump ibland uttrycker sig oklart, eller  ibland ironiskt och barbariskt, samtidigt som han bombar och dödar, hotar och utpressar, så har han fått en uppgift av landets borgarklass. Den största imperialistmakten har gett honom uppdraget att minska Kinas ökande roll och ekonomiska expansion i världen!

Kinas borgarklass tog sakta men säkert stora andelar av världens ekonomi så länge USA främst höll på med kriget i Irak, i Afghanistan, i Syrien eller med den arabiska våren. På nästan samma sätt har vissa länder i periferin som Turkiet, Iran, Indien och andra – några dessutom i samarbete med Kina – också fått luft under vingarna och deras borgarklasser kunde expandera.Samtidigt fick Rysslands borgarklass tid och tillfälle att återhämta sig, och inte minst kunde EU-länderna, främst Tyskland, Frankrike och Sverige, få en större roll och möjlighet att expandera i östra Europa.

Dags att ta tillbaka det som förlorats, tänkte den största, US-amerikanska imperialistklassen och gav uppdraget till den som kallas galen och psykopat.Och Trump lyckas.

USA tog genom hot över kontrollen av Panama kanalen  och tog för sig av dess inkomster samtidigt som man försöker hindra kinesiska flottan att använda kanalen genom att hela tiden öka priset. USA tog kontrollen i Venezuela med hjälp av socialdemokratins historiskt förrädiska roll och kommer att i stort sett förvalta Venezuelas olja och stoppa exporten till Kina. Trump startade kriget i Iran med samma tänk som i Venezuelas fall. Genom den bräckliga vapenvilan och kompromissen siktar de amerikanska bolagen på att få en viss kontroll över Irans oljeaffärer med Kina.

Jag är ingen läkare, men bakom Trumps vansinne finns uppenbara imperialistiska intressen. Tankarna går tillbaka till Tysklands borgarklass som efter kriget påstod att man «råkade ut för en galning». Det är den välkända berättelsen för att mörka borgarklassens stöd till Hitlers imperialistiska mål att ockupera hela världen med folkmord och förintelse.

Så Trump kan vara en galen person i slutändan, kan vara en fascist – men han utför sitt uppdrag han fick av borgarklassen: krossa Kinas och dess allierade ekonomier och deras inflytande med alla medel.

För att kunna koncentrera sig på den rollen har Trump och hans rådgivare försökt sluta engagera sig i kriget i Ukraina, som förresten har tappat i fart. Kan det vara en tillfällig kompromiss mellan den amerikanska och ryska borgarklassen? Ingen kan utesluta det. Vi får se.

Samma tänk finns bakom Trumps försök att köpa eller ockupera Grönland. Finns det nån som kan garantera att den danska borgarklassen inte ska ge efter för det som den amerikanska borgarklassen kräver, nämligen att via Grönland kontrollera hela Arktis och jaga kineserna från platsen?

I Trumps fall har den amerikanska borgarklassen hittat en utmärkt företrädare som skiter i det som kallas internationell rätt, i internationella överenskommelser, i EU, i tullregler, i mänskliga rättigheter, i allt som kallas politiskt korekt, allt som den till synes kultiverade borgerliga politiken främst i Europa har skapat efter det sista världskriget.

Men kan man, för att nämna några exempel, glömma den franska, engelska, belgiska, holländska, spanska eller portugisiska imperialistiska politiken och folkmorden som deras borgarklasser utförde i Afrika, i Asien och i Latinamerika? Var de galna då allihopa? Var USA:s allierade, bl.a. Sverige, galna som skickade soldater till Afghanistan och flygplan till Libyen? Är grekerna galna som låter USA bombflygplan starta sina attacker mot iranska mål från basen på Kreta?

Agerar man inte så för borgarklassens intressen? Är det inte för att plocka några smulor från de storas dukade bord? Jag kan hitta hundratals exempel som visar imperialismens rätta natur och intressen, exempel som inte kallas galenskap!

Faktum är att alla imperialistiska agressioner som Trump har startat grundar sig på den dolda konflikten mellan USA:s och Kina:s borgarklasser. Den  stora öppna konfrontationen är kanske på väg.

Allt detta elände som härskar på planeten visar också vilket stort tomrum som har uppstått genom Sovjetunionens försvinnande. Sovjetunionens roll får folkens kamp ta över! Det finns ingen annan utväg. 

I vilket fall kommer vi som tror på folkens rätt och visar vår solidaritet med Palestinas, Venezuelas, Irans och Libanons folk, och inte minst med Kubas folk, aldrig att välja rövarband, vi kommer aldrig att blanda vår proletära internatonalism med borgarnas politik. Vi stödjer inte de små imperialisterna mot de stora. Vi viftar inte med något lands fana, som vissa så kallade revolutionärer gör, för att visa vår antiimperialism. Vi höjer bara den röda fanan som är färgad av folkens blod. Vi lider med folkens uppoffringar och hoppas på att arbetarklassen och de utsugna skikten i dessa hårt drabbade länder ska ta saken i egna händer och resa sig både mot de externa och de interna utsugarna.

Samma gäller förstås folken i de övriga kapitalistiska länderna, där bara en mer intensiv klasskamp kan befria arbetarklassen från borgarnas diktatur och samtidigt hjälpa de folk som just nu drabbas av imperialistiska krigets galenskap.

 

Panos Alepliotis

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.