Lettländska bolt-förare gick ut i protest mot plattformens makt

UTRIKES FACKLIGT Hundratals taxiförare i Lettland protesterade den 13 april mot Bolt genom en bilkaravan i Riga, samtidigt som förare i Daugavpils och Jelgava tillfälligt stoppade körningar. LSM rapporterade att protesten samlade flera hundra fordon och gick genom centrala Riga under poliseskort.

Förarna riktade sig mot vad de beskriver som Bolts dominerande ställning på marknaden och krävde bland annat ett tak för provisionerna, enhetligare prisregler och åtgärder mot det de ser som godtycklig manipulation av taxor och villkor. Protesten hade förannonserats några dagar tidigare som en samordnad aktion i flera städer.

Det viktiga här är inte bara missnöjet med en enskild app, utan vad plattformskapitalet gör med arbetet. Bolt vill styra tillgången till kunder, priser och provisioner, men utan att fullt ut bära arbetsgivaransvar. Förarna får stå för riskerna, bilen, tiden, slitaget och osäkerheten, medan plattformen tar sin andel och gömmer sig bakom språk om teknik och flexibilitet.

Kapitalets syfte är tydligt: att kontrollera arbetskraften utan att erkänna den som kollektiv kraft. Därför blir protesten också politiskt viktig. När förarna säger “Vi är inte slavar” pekar de rakt på kärnan i plattformsekonomin: ett system där arbetaren gör jobbet, men där makten över kunderna, intäkterna och arbetsvillkoren ligger hos ett privat digitalt monopol. Utan förarna stannar tjänsten, och just därför försöker plattformen göra dem så utbytbara och splittrade som möjligt.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.