En svensk spionsatellit stor som en tvätmaskin!

KRÖNIKA Sveriges första egna militära satellit svävar nu i rymden. Det är den första av ett tiotal som bland annat ska kartlägga militära mål i Ryssland, står det att läsa i media. Uppskjutningen skedde för några dagar sedan från flygbasen Vandenberg i Kalifornien och utfördes av rymdbolaget Space X. Spionen är lika stor som en tvätmaskin. En stor dag, säger Försvarsmaktens rymdchef Anders Sundeman.

Det är skrattretande att ett litet glesbefolkat land, ganska nytillkommet i NATO, har så bråttom att visa sin lojalitet. Men samtidigt är det så farligt! Det är mycket allvarligt att Försvarsmakten öppet säger att man ska spionera på Ryssland. Å andra sidan har Sverige länge spionerat, först mot Sovjetunionen, och sedan mot Ryssland så det är ju inte så konstigt. Men nästa mening är det riktigt allvarliga:

”Det handlar både om att kartlägga potentiella militära mål inne i Ryssland, men också att upptäcka hot tidigt, som till exempel ryska trupprörelser,” säger en stolt representant för Försvarsmakten.

Jaha! Så vi ska bomba Ryssland och därför ska vi kartlägga potentiella militära mål! Bara för några år sedan skulle det ha uppfattats som en krigsförklaring. Nu är det en nyhet som bemöts med likgiltighet som vilken vardagshandling som helst. Har Sveriges media blivit så ointresserad av sin egen säkerhet? Man kan ju undra varför såna aktioner tilläts och sådana farliga projekt sätts igång. Svaret är NATO förstås.

NATO kräver att alla medlemmar ska kunna bidra i ett planerat krig mot Ryssland. Sverige kommer att köpa långdistansmissiler och andra krigssystem och därför behöver vi spionsatelliter.

Men vad ska Ryssland göra för att bemöta Sveriges tvättmaskin? Jag vet inte säkert! Kanske ingenting. De ryska rymdansvariga har kanske dött av skratt. Det finns hundratals om inte tusentals spionsatelliter i rymden ändå.  

Men de ryska krigsansvariga har säkert prickat in på Sveriges karta vart de tilltänkta långdistansmissilerna ska installeras och utifrån det har de säkert planerat vissa åtgärder. Dödliga åtgärder. Varför ska de inte ge tillbaka eller till och med skjuta först i förebyggande syfte? Vill inte vi döda och skada Rysslands folk? Varför ska inte de skada oss?

Det bästa vore om de kapitalisterna som vill leka krig från NATO:s och Rysslands sida skulle träffas på en fotbollsarena eller ute i öknen och ta kål på varandra på vilket sätt de vill – kanske genom att kasta tvättmaskiner på varandra.

Tyvärr kommer det inte att bli så. Det är vanligt folk som kommer att drabbas och inte kapitalisterna. Det är mest naturligt att samma folk reagerar och stoppar dessa farliga planer med sina egna stora planer – planer på en dag när arbetarmakten blir en verklighet och tvättmaskinerna används för att tvätta kläder istället för att spionera.

Panos Alepliotis

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.