Ubisoft-anställda i Kanada bildar första fackklubben Spelutvecklare organiserar sig mot massuppsägningar och AI-hot

UTRIKES FACKLIGT Ett 60-tal anställda på Ubisofts studio i Halifax har bildat den första fackliga organisationen inom den franska speljätten på den nordamerikanska kontinenten. Efter ett halvår av juridiska processer har studion nu officiellt anslutit sig till branschfacket CWA Canada, rapporterar CBC. 74 procent av de anställda röstade för facklig organisering.

Initiativtagaren, seniora serverutvecklaren T.J. Gillis, beskriver beslutet som ett svar på en växande oro för hela yrkeskårens framtid. Dels pekar arbetarna på aggressiva nedskärningar i branschen, där stora bolag stänger studior och säger upp hundratals utvecklare utan rimliga avgångsvillkor. Dels växer rädslan för hur arbetsköparna använder artificiell intelligens – inte som verktyg under arbetarklassens kontroll, utan som ett sätt att pressa ned löner och ersätta levande skapande med billig, standardiserad innehållsproduktion.

Stämningen hårdnade ytterligare efter att Microsoft lade ned den närliggande studion Alpha Dog. För många Ubisoft-anställda blev det ett konkret exempel på hur snabbt ett helt arbetslag kan offras i aktieägarnas intresse. CWA Canadas ordförande Carmel Smyth framhåller att det just är bristen på kollektivavtal som gör IT- och spelbranschen extremt sårbar: så länge varje anställd står ensam är det ledningens profitkrav som avgör vem som får gå, vilken lön som gäller och hur arbetsbelastningen ser ut.

Ubisoftledningen har valt en låg profil och deklarerar formellt att man accepterar provinsens arbetsdomstolsbeslut och är ”öppen för dialog”. Samtidigt vet hela branschen att varje framgång för organiserade arbetare i en studio riskerar att bli en språngbräda för liknande initiativ på andra håll: redan har runt 120 anställda på Bethesdas Montréal-studio gått in i samma fackliga struktur.

Börjar dra slutsatser av kapitalets offensiv

Att spelutvecklare i Kanada nu organiserar sig är en del av en större rörelse där den arbetarklassen som arbetare med teknologi och börjar dra slutsatser av kapitalets offensiv. När koncerner använder AI, massuppsägningar och projektstängningar för att försvara sina vinster tvingas programmerare, grafiker, testare och författare att se sig själva som arbetare – inte ”kreativa undantag”. Fackklubben på Ubisoft Halifax visar att också högutbildade IT-arbetare behöver kollektiv styrka. Under kapitalismen blir ny teknik ett vapen i kapitalets händer; bara genom organisering och gemensam kamp, internationellt och över branschgränser, kan den i stället bli ett verktyg för arbetarklassens egna intressen. 

One thought on “Ubisoft-anställda i Kanada bildar första fackklubben Spelutvecklare organiserar sig mot massuppsägningar och AI-hot

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.