UTRIKES När trebarnsmamman Renee Nicole Good mördades av ICE-agenter från USA:s immigrations- och tullmyndighet organiserades kraftfulla protester i hela landet. Kommunisterna i CWPUSA mobiliserade tillsammans med andra organisationer på flera platser, och bland andra lokalkommittén i Louisville deltog i en demonstration till Renee Nicole Goods minne och mot ICE:s fortsatta terrorkampanj mot arbetarklassen. Ytterligare människor har skadats i skottlossning efter Goods död och ett kaos breder ut sig. Hur protesterna avlöpte i Louisville och vilken politisk ståndpunkt CWPUSA förde fram är lärorikt och visar på hur kapitalismen ofta gör folkets vrede tandlös och ofarlig.
CWPUSA konstaterar först att alla deltagande organisationer åtminstone hade en sak gemensamt: kravet på att ”avskaffa ICE”. Snart stod det emellertid klart att budskapen inte alls fokuserade på klass – möjligtvis fördömde man förekomsten av miljardärer. Inte heller fanns en sammanhållen strategi, fastän det hos folket finns en överväldigande vilja att konfrontera det kaos som råder i landet. Den strategi som faktiskt presenterades av arrangörerna speglade antingen ambitionerna hos politiska karriärister, eller handlade om att representanter för borgerliga partier försökte kanalisera folklig vrede in i statsapparaten och därmed göra den ofarlig. Det förekom faktiskt också ett upprop till offensiv utan ett politiskt redskap som faktiskt kan avsluta det kapitalistiska systemet. Ordet revolution var bannlyst från organisatörernas vokabulär.
Som resultat kunde de närvarande organisationerna inte formulera någon gemensam förståelse för vad ett avskaffande av ICE faktiskt skulle kräva. CWPUSA beskriver deras olika agendor: Liberalerna som sprider den reformistiska lögnen att allt som krävs är ”rätt” demokrat i ledarskap och socialdemokraterna, vars representant nöjde sig med att förespråka ett maskförbud för ICE-agenter, och menar att man inte kan köra ut ICE ur staden.
CWPUSA förde fram sina egna stådpunkter med slagord, banderoller och tal, där man sade:. Ja, avskaffa ICE – men avskaffa den kapitalistiska staten tillsammans med den. Man fokuserade på det centrala faktum att det som förenar alla som protesterar på gatan måste vara viljan att få slut på människans exploatering av människan och de fasor som borgarklassen tillfogar folket för att upprätthålla den. ”ICE dör med kapitalet. Donald Trump dör med kapitalet. Revolutionen lever med arbetarna.”
Man avslutar med att konstatera att ICE:s terrorkampanj inte är något annat än en vidareutveckling av kapitalets våldsamma förtryck av arbetaren. Det är därför kommunisterna inte kan tillåta liberalismen att leda massorna mot klassfred, och det kan inte råda någon fred mellan klasserna.
Att förena det akuta dagskravet med kravet på en revolution som förändrar samhället i grunden, och att föra fram den egna politiska lösningen på alla tänkbara sätt är vägen framåt – både i USA och i Sverige! Här tog man det utrymme som krävdes för att göra detta i en protest som organiserats av många olika reformistiska och borgerliga organisationer
Stöd till våra kamrater i USA