Strejk mot besparingar i Belgien

UTRIKES FACKLIGT Den 12 mars deltog omkring 100 000 personer i en nationell demonstration och strejk i Bryssel mot den belgiska regeringens så kallade reformer, rapporterar nyhetsplattformen People’s Dispatch. Fackföreningar, solidaritetsorganisationer och andra protesterade mot planer på en militarisering på bekostnad av löner och pensioner.

Selena Carbonero Fernandez som är generalsekreterare för fackförbundet FGTB-ABVV krävde bland annat ett stopp för ”pensionsstraff” för dem som går i pension före 67 år, att man ska behålla löneindexeringen som skyddar köpkraften samt att skatteintäkter från de rikaste ska ökas.

Protesterna är en del av ett år av växande motstånd mot regeringen. Regeringen vill få fler att arbeta till 67 år genom att sänka pensionen med upp till 5 % per år vid tidigare pensionering, något som kritiseras hårt eftersom det slår mot personer som börjat arbeta tidigt och ofta har tyngre jobb. Fackföreningarna kräver att hela pensionsreformen dras tillbaka, även om regeringen har pressats till att mildra reformerna.

Demonstranterna protesterade också mot ökade militärutgifter – bland annat stridsfordon, drönare och AI – som prioriteras framför sjukvård och social trygghet.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.