Uttalande från SEKO Tunnelbanan angående den senaste terrorattacken

SEKO Tunnelbanan, Klubb 111. Med anledningen av den senaste terrorattacken, fördömer vi den brutala attacken i Frankrike, där terrorn mördade cirka 150 oskyldiga människor. Vi fördömer även de terrorattacker som den senaste perioden ägt rum i andra länder, till exempel Libanon.

Erfarenhet har visat att sådana attacker, utnyttjas av regeringar och andra imperialistiska organisationer för att de ska ledda till nya krig och lidande.

Fackföreningsrörelsen måste stärka sin internationalism och klassolidaritet mot hatet, rasismen och xenofobin. Vi måste stå starka mot alla planer från imperialismen om nya krig.

SEKO Tunnelbanan, Klubb 111 uttrycker sina kondoleanser till offrens familjer, till fackföreningar och arbetarklassen i Frankrike, i Libanon och andra länder.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.