UTRIKES, UKRAINA För ett år sedan tog ryska styrkor över kärnkraftverket i Zaporizjzja i Ukraina. Idag är kärnkraftverket beroende av en enda elledning för den externa energi som verket behöver, bland annat för reaktorkylning. En reservledning som skadades i mars har ännu inte reparerats.
Om nu den enda elledningen skulle skadas kommer kraftverket att vara beroende av nödfallsgeneratorer som drivs av diesel – vilket utgör en oacceptabelt stor risk säger Rafael Grossi, chef för FN:s kärnenergiorgan IAEA i ett uttalande. Vid ett haveri skulle konsekvenserna för männsikor och miljö bli omfattande. Personalen i kärnkraftverket är utsatta för extra höga risker, eftersom det råder underbemanning och långa arbetstider utan att lämna kärnkraftverket krävs.
Strider pågår fortfarande nära området, och just utanför avspärrningen till kärnkraftverket exploderade nyligen två landminor.