UTRIKES Israeliska styrkor stormade igår Nassersjukhuset i södra Gaza, några timmar efter att en patient skjutits till döds och sex andra skadats inne i byggnaden. Den israeliska militären menar att en av gisslan från den 7 oktober finns i byggnaden och säger att attacken var en begränsad insats.
Enligt Al Jazeeras reporter på plats har flera personer skadats. Israel har stormat sjukhusets ambulansgarage, där palestinier på flykt hade satt upp sina tält och börjat gräva upp massgravar inuti komplexet. Man rapporterar också att patienter beordrats att förflytta sig till en äldre del av sjukhuset där det saknasa nödvändig utrustning. Bland dem finns gamla, nyfödda, patienter som behöver ventilatorer och människor med svåra brännskador. Patienter som får intensivvård befinner sig i en kritisk situation.
Sjukhuset ligger i Khan Younis och Israel har under flera veckor beordrat sjukhuset att evakuera. Hundratals patienter och vårdpersonal befinner sig troligen på sjukhuset, tillsammans med omkring 10 000 palestinska flyktingar. Under onsdagen rapporterade läkare och hälsomyndigheterna att de som försökte lämna blivit beskjutna av IDF.
Människor har tvingats in i en omöjlig situation, sade Lisa Macheiner, Läkare utan gränsers projektkoordinator i Gaza. De kan inte stanna på Nassersjukhuset mot den israeliska militärens order och riskera sina liv men de kan inte heller lämna byggnade och ge sig ut i den förstörda omgivningen där evakueringsordrar utfärdas och bombningar sker dagligen.
Israel säger som vanligt att sjukhuset är kopplat till Hamas, som nekar till anklagelserna.
Samtidigt som detta pågår och en markoffensiv mot gränsstaden Rafah hotar, saknas det genombrott i förhandlingarna mellan Israel och Hamas i Kairo.