Minidjur med en teknik som kan rädda människoliv

VETENSKAP Forskare undersöker nu möjligheten att frystorka vacciner för att undvika behovet av kylning under transport, något som skulle underlätta leveranser till avlägsna områden utan elektricitet. För att göra detta inspireras de av björndjur, tuffa små varelser som är mindre än en millimeter stora.

Under långa perioder kan björndjuren stänga ner sina funktioner, krympa ihop och torka ut – men om de får vatten börjar de leva igen. Hela konststycket beror på att de vid uttorkning producerar en skyddande gelé som hindrar molekylerna från att klumpa sig eller skadas, så att de är beredda att återupplivas när det åter finns vatten. Forskare tror att samma princip kan användas för att skydda vacciner.

Om man kan imitera minidjuren kan det följaktligen rädda människoliv  – förutsatt att inte de stora läkemedelsbolagen sätter omöjliga prislappar på tekniken för att säkra sin profit.

Den som vill veta mer kan titta på De mystiska björndjuren på Vetenskapens Värld

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.