UTRIKES Efter att det största kraftverket på Kuba gått sönder sattes mer eller mindre hela elnätet ur spel. Elnätets kollaps reflekterar den svåra situation landet befinner sig i på grund av den amerikanska blockaden.
På lördagförmiddagen lokal tid meddelade den kubanska energimyndigheten att landets elnät kollapsat efter att landets största kraftverk gått sönder. Senast det hände var för två år sedan, då en kraftig orkan svepte över landet och förstörde flera viktiga elledningar.
Arbetet med att återställa elnätet påbörjades omedelbart och redan på kvällen kunde elektricitet på såväl sjukhus och flygplatser garanteras, medan hushåll får vänta något på att få sin ström tillbaka.
Den kritiska situationen reflekterar också den tunga amerikanska blockaden mot önationen, som kostat miljarder och åter miljarder och som förhindrar Kuba att importera den olja och gas som man skulle behöva för folkets behov. De amerikanska sanktionerna riktar sig direkt mot det kubanska folket, som behöver mer solidaritet från världens kämpande folk.
Den kubanska presidenten uttalade sig också med anledning av krisen och sa att landets ledarskap prioriterar detta över allt annat och att ingen kommer att vila tills dess elektriciteten är tillbaka.