KRÖNIKA Ι samma stund som Putin och Trump bestämde sig att börja med ett begränsat eldupphör i Ukrainakriget, kommer information om att ukrainska armen försökte invadera Rysslands gräns i höjd med Belgorod. Den ukrainska sidan anklagar Ryssland för attacker mot civila mål med 40 drönare ungefär samtidigt. I Gaza bombar Israel barn och kvinnor trots att eldupphör gäller även där.
I EU har staterna beslutat att avsätta en enorm summa försvars- eller anfallspengar som i princip kommer att tas ifrån det som kallas välfärd, trots att Trump påstår att han kommer att lösa den ukrainska krisen. I Asien och Afrika gäller inte heller några eldupphör. Inbördeskrig, religionskrig, all möjlig konflikt eldas på av inhemska och internationella monopol.
Nej, eldupphör och fred gäller inte i imperialismens tid. Allt som beslutas har med monopolens strävan efter större vinster att göra. I namn av ”fred” och ”frihetens försvar” ökar imperialisterna krigsförberedelserna inför en allmän konflikt och kohandlar om fördelningen av bytet med hotet om krig och slakt.
Men inte bara det! Imperialisterna samtidigt attackerar sina egna länders folk. Fler och fler människor klarar inte månadens utgifter, till och med i rika länder som Sverige, Tyskland och Frankrike. Attacken mot folket görs under olika förevändningar.
Den sista i raden av sådana förevändningar är förstås kriget i Ukraina och hotet från Ryssland. Europeiska imperialister har målat upp Putin som det största hotet mot friheten och det de kallar västlig demokrati, och därför ska åtstramningspolitiken komma att fortsätta. Och värre kommer det att bli för vanligt folk som lågavlönade, ensamstående föräldrar, pensionärer och unga.
Så för oss som hör till de utsugna skikten gäller aldrig eldupphör. Vi attackeras av landets kapitalister på alla fronter med ökad arbetslöshet, djupfrysning av löner och pensioner, ökade mat- och energipriser, försämrade tjänster inom hälsovård och skola.
Deras fred förstör det som deras krig har lämnat kvar, tror jag att Brecht sa i en av sina kommentarer. Vi som önskar att mänskligheten och det arbetande folket ska leva i fred och i frihet har för länge sedan förstått att det inte går att uppnå under kapitalismen. Det har inte med Trump eller Putin eller EU, eller ens med andra lite bättre ledare, att göra. Det har inte med det minst onda att göra. Det är kapitalismen som måste besegras först och främst i det landet vi lever i! Att bli av med de svenska kapitalisterna är vår främsta plikt, arbetarklassens plikt!
Panos Alepliotis
.