KRÖNIKA Det finns ”vänster”-anhängare som jublar över Orbáns stora nederlag med tanke på att han var en högerextremist, vän med Trump, Putin och Netanyahu. Nu kommer demokratin att blomma för det stackars ungerska folket som stod ut i 16 år utan en demokratisk ledare. Dessutom ska man få alla de frysta miljarder som EU hindrade Orban att inkassera för att han stod emot EU:s direktiv.
Det finns en annan ”vänster” som i stället surar för att en vän till Putin förlorade, och nu kommer en vän till Zelensky, EU och dess gelikar att styra. Magyar, den nye ledaren, kommer att stödja Ukraina i kriget och vara lydig mot EU:s direktiv. Det verkar vara så enkelt att välja sida. Och att demonisera och fördöma personer istället för systemet och imperialismen.
Delar av Ungerns borgarklass kommer att förlora något förstås, de som hade bra affärer med Ryssland och Kina. Andra kommer att bli starkare via alla europeiska affärer som väntar. Det är så. Det är borgarklassen som bestämmer vem och vilka ska vinna eller förlora. I 16 år blev de rika ännu rikare. I 16 år blev de fattiga ännu fattigare. Det kommer att fortsätta så länge kapitalismens lakejer styr den politiska processen. Den som vann har inte stora ideologiska skillnader med Orbán. De var ju i samma parti. Han representerar en annan del av borgarklassen som Orbán inte kunde övertala att ge honom sitt stöd.
Våra vänner som kallar sig ”vänster” kan inte se och förstå vad kapitalismen är och hur imperialismen funkar. Därför tolkar de systemet på personbasis och diskuterar en persons identitet. Ser inte att bakom personerna finns ekonomiska intressen. De ser inte att intressen skapas av borgarklassens eviga kamp för utsugning och profit. De kan eller vill inte rikta in sig på båda de ungerska representanterna för kapitalismen.
Att det enda verktyg det arbetande folket har under kapitalismen är klasskampen, det blir inte helt klart. Jo, den här ”vänstern” accepterar klasskampen som ett teoretiskt begrepp! Ibland som en lönekamp och en arbetsmiljökamp. Som en kamp för bättre demokrati och rättigheter.
De förstår inte att den som accepterar klasskampen och tillhör vänstern måste engagera sig i den politiska klasskampen. Den som avgör om arbetarklassen skall vinna över några parasiter som lever på utsugningen av arbetarna. Det är den kampen som avgör om majoriteten ska styra över minoriteten. Sådana som Orbán och Magyar kommer och går!
Klasskampen som ofta är osynlig existerar oberoende av människans vilja och kommer att finnas kvar. Det är en objektiv situation så länge vi lever i ett samhälle med stora motsättningar som beror på vem och vilka som äger produktionsmedel och därmed bestämmer produktionsförhållandena. Den som äger produktionsmedlen bestämmer den politiska kursen, ekonomi och ideologi! Den politiska klasskampen leder oundvikligen till socialismen. Den som accepterar klasskampen måste acceptera arbetarmakten och inte bry sig om vilken kapitalist som vinner eller förlorar i valet.
Panos Alepliotis