KKE organiserade enorm demonstration för solidaritet med Kubas folk

UTRIKES I en jättelik demonstration tågade ett hav av människor i alla åldrar från Syntagmatorget i Aten till USA:s ambassad. När demonstrationen nådde USA:s ambassad täcktes den av en enorm banderoll med Kubas flagga och avbildningar av Fidel Castro och Che Guevara, medan kravet ”Händerna bort från Kuba” skanderades av tusentals röster. Här hölls ett tal av det grekiska kommunistpartiets (KKE) generalsekreterare Dimitris Koutsoumbas, som gått i spetsen för demonstrationen.

Atens centrum förvandlades till en röd solidaritetsmanifestation för Kuba (Bild: 902.gr)

Den stora samlingen för internationell solidaritet med Kuba och dess heroiska folk hade organiserats av KKE och skickade ett konkret solidaritetsbudskap från det grekiska folket, både till Kuba och till världens alla folk: Folket kommer att finna en väg ut ur kriget – imperialismen är inte oövervinnelig.

Ett hav av röda fanor när tusentals människor uttrycket sin solidaritet med Kubas folk i Aten (Bild: 902.gr).

Med denna enorma demonstration uttryckte KKE och ungdomsorganisationen KNE, tillsammans med folket och ungdomen, sin internationalistiska solidaritet med Kubas folk och Kubas kommunistiska parti, som stolt har stått emot USA:s imperialistiska aggressivitet i mer än sex decennier.

Kubas flagga svävar högt över ett hav av röda fanor – Kubas folk står inte ensamt mot USA.imperialismen! (Bild: 902.gr)

De krävde att USA:s barbariska imperialistiska blockad av Kuba omedelbart ska upphöra och att Kuba måste tas bort från USA:s skamliga lista över ”stater som sponsrar terrorism”. Den grekiska regeringen och de andra partierna uppmanades att tydligt ta ställning för att få slut på den kriminella blockaden.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.