Transportföretagen ser dystert på framtiden

INRIKES Fyra av tio transportföretag upplever en försämrad lönsamhet jämfört med ett år sedan. Framför allt är det ökade kostnader som tynger företagen, vilket också ökar risken för varsel i branschen.

Trettio procent av företagen i transportbranschen ser en ökad risk för att behöva varsla anställda, vilket är en ökning med fyra procent sedan januari. Det som framför allt tynger transportsektorn är de ökade kostnaderna men en vikande lönsamhet är också problematiskt, uppger branschorganisationen Transportföretagen.

– Nu blir vårt arbete för att stärka företagens konkurrenskraft ännu viktigare, säger Marcus Dahlsten, vd Transportföretagen.

Vad det innebär att stärka företagens konkurrenskraft vet vi sedan innan – det innebär att lyfta över kostnader och bördor på de anställda. Dessa kommer att få gå ner i tid, pressas extra hårt eller varslas. Så fungerar nämligen den kapitalistiska ekonomin, som tvingar företagen att pressa sina anställda allt hårdare och göra sig av med för företaget olönsamma arbetare.

Att detta också skulle vara en förhandlingstaktik under pågående avtalsrörelse går ju heller inte att utesluta. Genom att förklara den dystra situationen för transportföretagen gör man också tydligt för fackföreningsledarna att man inte kan kräva vad som helst.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.