Nästan 300 döda i indisk tågkatastrof

UTRIKES Igår kväll kolliderade tre tåg i de östra delarna av Indien, vilket ledde till uppemot 300 människors död. Enligt en preliminär utredning är orsaken till kollisionen ett signalfel.

Ett godståg och ett passagerartåg kolliderade på ett spår, varefter flera vagnar från passagerartåget välte över på ett angränsade spår. Där blev de i sin tur påkörda av ytterligare ett passagerartåg. En preliminär utredning har kommit fram till att det första passagerartåget skickades in på fel spår, dit godståget hade skickats för att vänta. 

Det hela har lett till att 288 människor mist livet än så länge och olyckan är än så länge den fjärde dödligaste i landets historia. Den absolut dödligaste tågolyckan i landets historia ägde rum 1981, då ett passagerartåg spårade ur när det korsade en bro och störtade ner i en flod. Över 500 personer miste då livet.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.