KULTUR Vårt samhälle är inte det enda där de rika berikat sig och de fattiga dragit sig fram bäst de kan. Man kan begrunda ett av de senaste arkeologiska fynden: mellan 30 000 till 50 000 bronsmynt från 300-talet som hittats utanför Sardiniens kust.
”Alla mynt var i ett utmärkt och ovanligt skick av bevarande”, meddelade Italiens kulturdepartement. Myntfyndet kan tyda på att det finns rester av ett skeppsvrak i närheten.
Någon eller några rika handelsmän förlorade sin profit, och ett antal fattiga sjömän förlorade förmodligen sina liv. De kom aldrig hem till ett romarrike som blivit kristet under 300-talets första hälft, där den som följde de gamla religionerna eller studerade filosofi redan ett par decennier senare utsattes för brutala förföljelser, de såg inte riket alltmer delas upp i en östlig och en västlig del och kunde inte delta i de diskussioner som så småningom ledde till att kyrkomötet i Nicaea beslöt att kvinnor också har en själ (och mycket annat). De kämpade aldrig mot de germaner som hotade Västrom – men det gjorde nog inte de rika handelsmännen vars profit sjönk i havet heller.
Var kom profiten ifrån? Det får vi veta när skeppet hittats – men det går bra att gissa på en massa olika jordbruksprodukter, keramik och metall. Vad det än var producerades det av slavar på storjordbruk och i gruvor, eller av fattiga småbönder som under den här tiden började bindas vid sin jordlott och lyda under en överherre.