UTRIKES Det senaste i raden av försök att utesluta de israeliska kommunisterna ur parlamentet i Israel rullar just nu på. Denna gång befinner sig Ayman Odeh, gruppledare för kommunistpartiets valfront Hadash, i skottgluggen.
Sedan den israeliska terrorn över Gaza släpptes lös efter den sjunde oktober har kommunisterna i Israel varit bland de viktigaste rösterna för fred i landet. Detta har gjort att de dragit på sig den israeliska extremhögerns vrede. I flera omgångar har man försökt utesluta kommunistpartiets parlamentariker och polisen har angripit demonstrationer i Nazareth och kommunisternas lokal i Haifa.
Den kända parlamentarikern från det israeliska kommunistpartiet Maki blev i slutet av året avstängd från deltagande i parlamentariska kommittéer och har tidigare stängts av från allt parlamentariskt arbete under vissa perioder och därmed periodvis fått sin lön indragen. Initiativ har också tagits i det israeliska parlamentet att stänga av honom helt, men man lyckades då inte samla nog med underskrifter.
Samma försök riktas nu mot Ayman Odeh, som är gruppledare för den kommunistiska valfronten Hadash-Ta’al. I skrivande stund har 66 parlamentsledamöter skrivit under ett förslag att utesluta honom ur parlamentet. Når man 70 underskrifter kommer Odeh tvingas försvara sig framför parlamentet och når man 90 underskrifter går ärendet vidare till landets högsta domstol, som avgör det.
Odeh har tidigare stängts av från parlamentet efter att ha kallat landets president Benjamin Netanyahu för ”den största terroristen här”.
Bra artikel!!!