Arbetsköparen Sveriges Hamnar vill stoppa Hamnarbetarförbundets strejk

FACKLIGT Arbetsköparen Sveriges Hamnar har stämt Hamnarbetarförbundet (HF) för olovliga stridsåtgärder och vill att Arbetsdomstolen (AD) beslutar att stoppa Hamnarbetarförbundets varslade strejk tills vidare.

Transportarbetareförbundet träffade på tisdagen en överenskommelse med Sveriges Hamnar om ett nytt kollektivavtal och blåste av de tidigare varslade stridsåtgärderna. I motsats till detta utvidgade HF sitt varsel. Nu innefattas också strejk vid vissa hamnföretag mellan den 30 maj och den 5 juni.

I går, den 22 maj, inleddes strejken med att HF:s medlemmar lade ned arbetet mellan klockan 12 och 18. Då hade Sveriges Hamnar redan lämnat in en stämningsansökan till arbetsdomstolen, där man hävdar att Hamnarbetarförbundets stridsåtgärder strider mot fredsplikten. Det finns ju redan ett förstahandsavtal; hamn- och stuveriavtalet som Sveriges Hamnar tecknat med Transport. Hamnarbetarförbundets syfte skulle vara att tränga undan detta avtal, något som tillbakavisas av fackföreningens vice ordförande Eric Helgeson.

Han framhåller han att Hamnarbetarförbundet från början varit tydligt med de krav som skulle drivas i årets avtalsrörelse.

– De bestämmelser vi prioriterat från början är också dem vi driver nu. Det är rena organisationsbestämmelser, som syftar till att reglera förhållandena mellan fackföreningen Hamnarbetarförbundet och arbetsgivarna, säger Erik Helgeson till Arbetet.

HF har också drivit kravet på att minska bemanningsanställda i hamnarna och krävt stärkt skydd för fackligt förtroendevalda.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.