Frankrike förbereder ny våg av strejker den 2 oktober

UTRIKES FACKLIGT Franska fackföreningar har utlyst en ny landsomfattande strejk och protestdag den 2 oktober. Beslutet kommer efter ett möte med den nye premiärministern Sébastien Lecornu, som enligt fackledarna inte gav några konkreta svar på arbetarklassens krav.

Facken kräver att de nyligen införda åtstramningsåtgärderna och pensionsreformen avskaffas. Dessa var bakgrunden till att hundratusentals människor gick ut på gatorna redan den 18 september. Arbetarrörelsen beskriver Lecornus hållning som en förlorad möjlighet till dialog.

Protester väntas äga rum i hela landet, där även vänsterpartier ansluter med krav på stopp för sociala nedskärningar. Samtidigt försvarar arbetsköparnas organisationer sparpaketen med hänvisning till Frankrikes växande budgetunderskott. Enligt EU:s regler ska underskottet inte överstiga 3 procent av BNP, men Frankrike ligger nästan dubbelt så högt. Trots det riktas nedskärningarna främst mot sociala utgifter, medan företagsstöd kvarstår och militärbudgeten till och med ökar.

Kapitalets stat prioriterar krigsförberedelser och borgarklassens

Utvecklingen i Frankrike visar tydligt hur kapitalets stat prioriterar krigsförberedelser och borgarklassens intressen framför arbetarklassens behov. Den borgerliga regeringen försöker lösa sin ekonomiska kris genom att ta från arbetarna och ge till kapitalet. När arbetarklassen reser sig mot dessa attacker möts den av samma svar överallt i Europa: nedskärningar, repression och militär upprustning. Kampen i Frankrike är därför inte bara nationell – den är en del av den internationella klasskampen mot imperialismens och kapitalets offensiv. 

2 thoughts on “Frankrike förbereder ny våg av strejker den 2 oktober

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.