FACKLIGT Det är ojämlikt inom handeln, skriver Dagens Arena och hänvisar till en ny undersökning av fackförbundet Handels . Vd-lönerna ökade nämligen betydligt snabbare under 2024 än de anställdas löner. Under 2024 höjdes lönerna för 165 vd:ar inom handeln med 13 procent, vilket motsvarar omkring 39 500 kronor i månaden.
De anställda i detaljhandeln fick 3,9 procents löneökning. Det motsvarar 1 100 kronor i månaden för en heltid och 850 kronor för en deltidsanställd på 30 timmar i veckan – och det är ju i själva verket en rallönesänkning. Stefan Carlén, chefsekonom på Handels, säger i ett pressmeddelande att det här sticker i ögonen på fackets medlemmar. Jo, det tror man gärna.
Enligt facket jobbar dessutom drygt 70 procent av de anställda i detaljhandeln deltid, och för dem blir månadsinkomsten endast 20 305 kronor, eller 23 285 kronor inklusive OB. I pressmeddelandet skriver man att löneutvecklingen drivs av kortsiktiga aktieägarintressen, och Linda Palmetzhofer, förbundsordförande i Handels, konstaterar att utvecklingen går ut över vanliga arbetare och deras familjer. Lösningen? Jo, att arbetsgivare måste prioritera fler timmar på de anställdas kontrakt, så att de kan leva på sin lön, säger hon.
Det verkar inte ha slagit ledningen att de orimliga chefslönerna är resultatet av det kapitalistiska systemet, och att man kunde tänka sig en värld där mer pengar i plånboken inte betyder intensifierad utsugning och längre arbetstid. Nej, istället ska man ge de anställda fler arbetstimmar, så att deras missnöje vänds bort från den grundläggande orättvisan. En ganska ovärdig reaktion från fackliga ledningar som står väldigt långt ifrån det dagliga arbetet.