KLIMAT Stockhom +50 är namnet på den klimatkonferens som FN ska hålla i Stockholm denna vecka, med start 2 juni. Namnet går tillbaka på att FN:s första miljömöte någonsin hölls i Stockholm 1972 för femtio år sedan . Bland annat ska FN:s generalsekreterare António Guterres delta i mötet, tillsammans med ett hundratal regeringschefer och miljöministrar från hela världen.
De temata som lyfts på konferensen är klimatförändringar, förlust av natur och biologisk mångfald samt föroreningar och avfall. De fina orden till trots har kritiken inte låtit vänta på sig, och man har menat att konferensens målsättning är vag och utan tydliga mål, med lågprioriterad organisering. En kritik som kanske inte är så konstig, med tanke på hur klimatförändringarna rusar mot katastrof medan kapitalismen står handfallen och/eller likgiltig.
Sverige har minskat sitt klimatbistånd samtidigt som FN:s klimatfonder tappar miljardbelopp och biståndet för hållbar utveckling minskas med 47 procent, något som klimatminister Annika Strandhäll dock inte tycker är så problematiskt eftersom Sverige ändå bidrar så mycket, menar hon. Sveriges agerande i miljöfrågor påverkar även andra länder, men Strandhäll oroar sig inte – Sverige har ju en historia av att ha drivit miljöfrågor kraftfullt.
Med denna hänvisning till bättre tider försvarar hon att regeringen omprioriterar för att finansiera flyktingmottagande från Ukraina med biståndspengar. Det är ett exceptionellt läge, menar hon.
Det har hon visserligen rätt i, men det betyder inte att det finns en oföränderlig pott med pengar som bara kan omfördelas till olika ändamål. Kriget i Ukraina har ju tvärtom visat att det finns pengar till miltär upprustning, pengar som exempelvis inte kan fås fram till vård eller skola. Alltså kan man väl få fram pengar till miljön om man vill. Och det är där vi har det: hos världens kapitalister brister viljan högst betydligt.
På annat sätt kan man nog inte tolka att vi nu mäter den högsta nivån av koldioxidhalt i atmosfären som människan någonsin upplevt, och att trenden fortsätter uppåt.