Regeringen vill bekämpa gängvåld som terrorism

INRIKES I ett pressmeddelande skriver Justitiedepartementet att man vill stärka polisens operativa förmåga och ta fram en nationell plan för bekämpning av gängvåld. Inspiration hämtas från terrorbekämpning.

För att möta det eskalerande gängvåldet föreslår regeringen en rad repressiva åtgärder, bland annat ett stärkande av den polisiära repressionen med mönster från terroristbekämpning. Regeringen har därför gett Polisen i uppdrag att stärka den Nationella Operativa Avdelningen (NOA), som agerar lite som en spindel i polisens nät och samordnar dess resurser.

Justitiedepartementet har också påbörjat arbetet med att ta fram en nationell plan mot gängvåldet, likt de tidigare planerna mot våldsbejakande extremism och terrorism. Denna ska samordna alla brottsbekämpande myndigheter, meddelar man.

Regeringens omsorg om människor är skenbar och fokus i brottsbekämpningen är repressionen, som också har försetts med större befogenheter och tyngre vapen för att ingripa inte bara mot kriminalitet, utan också mot exempelvis demonstranter. Fler befogenheter och starkare repression ligger i tiden, när man väntar sig hårdare motsättningar till följd av en allt svårare situation för landets arbetare, som lider under inflation och lågkonjunktur.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.