INRIKES Sedan inflationen började skjuta i höjden efter den ryska invasionen av Ukraina och sanktionerna infördes mot Ryssland har priset på mat ökat med 26 procent, enligt en sammanställning gjord av SCB.
Sedan november 2021 har priserna på mat ökat med i genomsnitt 26 procent. Det kan ställas mot den föregående perioden, då matpriserna ökade med 1,9 procent mellan november 2019 och november 2021. Prisökningen har med andra ord varit enorm och det är framför allt frukt och grönt som har ökat i pris, men också oljor, fetter och kakao.
De enskilda varor som ökat mest i pris är apelsiner, som ökat med 88 procent, tomater, som ökat med 80 procent och vitkål som ökat med 72 procent. De matgrupper som ökat mest är kaffe, te och kakao med 34 procent och fisk med 33,5 procent.
Dessa prisökningar har också resulterat i att svenskarna helt enkelt köper mindre livsmedel än tidigare och det är just de priskategorier som ökat mest som folk i högst utsträckning låter bli. Inflationen har alltså lett till att människor äter mindre frukt och grönt och fisk, vilket på sikt också försämrar näringsintaget.