UTRIKES FACKLIGT Över 200 arbetare på vinbuteljeringsanläggningen Encirc i Bristol har inlett en 17 dagar lång strejk, från den 19 juni till den 5 juli, vilket kan orsaka vinbrist i brittiska stormarknader. Anläggningen tillhör en av landets största leverantörer av vin till detaljhandeln. Bakgrunden till strejken är bolagets vägran att höja lönerna i enlighet med arbetarnas krav.
Encirc har erbjudit en löneökning på endast 3,2 %, vilket facket avvisat som otillräckligt. Arbetarna kräver 16 %, och hänvisar till företagets omsättning på över 600 miljoner pund. Facket understryker att företaget har råd att betala mer, men försöker kringgå fackligt inflytande genom att införa ett ensidigt system för löneindexering – något som ytterligare förvärrat konflikten.
Utöver strejken har facket också infört ett övertidsförbud som sträcker sig till mitten av september. Detta kan leda till omfattande leveransstörningar, särskilt då efterfrågan på vin ökar under sommaren.
Kapitalägarna, som badar i vinster, nekar sina arbetare ens grundläggande löneökningar
Denna konflikt blottlägger motsättningarna mellan arbete och kapital i ett av Europas mest profitdrivna livsmedelssystem. Kapitalägarna, som badar i vinster, nekar sina arbetare ens grundläggande löneökningar trots inflation och ökade levnadskostnader. Istället för att omfördela vinsterna rättvist, försöker ledningen ensidigt kontrollera löneutvecklingen – en direkt attack på fackliga rättigheter.
Encircs agerande är inget undantag, utan regel i ett samhälle där företagsstyrelser har större makt än parlament. Det är ännu ett exempel på hur kapitalismen varken förmår eller ämnar tillgodose arbetarklassens behov. Den brittiska arbetarklassen visar dock återigen sin kampvilja – något som kan tjäna som inspiration även för oss i Sverige.