UTRIKES FACKLIGT Strejken vid den namibiska eldistributören NORED har avslutats efter en uppgörelse mellan arbetsgivaren och gruvarbetarfacket, med medling från arbets-/justitieministern Wise/Fillemon Immanuel. Namibiska medier och nyhetsbyrån NAMPA rapporterar att avtalet slöts i början av mars och att personalen återgick i arbete den 3 mars 2026.
Konflikten bröt ut efter misslyckade förhandlingar om löner och ersättningar. Enligt rapporteringen krävde arbetarna högre lönepåslag och utbetalning av en extra årsersättning (”14th cheque”), medan arbetsgivaren försökte stoppa strejken rättsligt. Den vägen lyckades inte, och parterna återvände i stället till förhandlingsbordet. Uppgörelsen uppges innehålla en 4-procentig löneökning samt en överenskommelse om extra utbetalning kopplad till 2024/2025-perioden.
Strejken fick snabbt märkbara effekter i NORED:s försörjningsområden i norra Namibia. När kundkontor och delar av driftfunktionerna låg nere påverkades betalningssystem, felanmälningar och serviceärenden, vilket i sin tur gav följdeffekter för hushåll och samhällsservice. I underlaget beskrivs även risker för störningar i vattenförsörjningen genom elberoende pumpsystem — något som visar hur energiarbetarnas arbetsvillkor direkt hänger samman med samhällens vardagsfunktioner. (Detaljer om vattenvarning återges främst i lokala rapporter, medan nationell sammanfattande rapportering fokuserat på uppgörelsen och återgången i arbete.)
NORED-strejken visar med stor tydlighet att det är arbetarklassen – inte direktörer, ministrar eller bolagsstyrelser – som håller samhällsinfrastrukturen vid liv. När energiarbetarna stoppar arbetet blir det omedelbart synligt hur el, vatten och vardagsfunktioner vilar på deras arbete. Just därför är lönekampen inte en “smal” fråga om procentsatser, utan en konflikt om hur värdet av det samhällsbärande arbetet ska fördelas: till arbetarna som producerar och upprätthåller funktionen, eller till kapitalets och förvaltningens budgetdisciplin.