UTRIKES Det ukrainska kommunistpartiet är sedan något år slutgiltigt förbjudet och det betyder en osäker tillvaro för landets kommunister. Repressionen har varit hård och flera av dem har ställts inför rätta.
Fallet med bröderna Kononovich har fått uppmärksamhet världen över. Bröderna var ledande inom den ungkommunistiska rörelsen och arresterades under våren 2022 och har sedan dess varit i olika sorters förvar, där de torterats. Flera kommunistiska ungdomsförbund och partier världen över har visat solidaritet med bröderna, däribland SKP och SKU.
Den kommunistiska rörelsen i Ukraina varken börjar eller slutar med bröderna Kononivich, vilket också de ukrainska myndigheterna vet om. Därför fortsätter repressionen också mot kommunisterna. För några dagar sedan arresterades därför den 77-åriga medlemmen i det förbjudna ukrainska kommunistpartiet, Georgi Buiko, och anklagades för ”anti-ukrainska aktiviteter”.
Utöver Boiku har de ukrainska domstolarna också inlett en process mot kommunistpartiets ordförande Petro Simonenko, som dock sägs vara i exil i Ryssland.