UTRIKES Häromdagen presenterades en liten ”klimatserie” i Aktuellt i SVT, där olika scenarier för den globala uppvärmningen i framtiden presenterades i det första avsnittet – inget av dem var särskilt uppmuntrande, och även i bästa fall väntar stora temperaturhöjningar i Mellanöstern och Nordafrika under de kommande etthundra åren.
Om det värsta scenariot inträffar och inga avtal följs och inga ansträngningar görs kommer enorma områden att bli obeboeliga med temperaturer upp till 60 grader – och med tanke på hur klena resultat det hittills blivit efter klimatkonferenser och storvulna löften verkar det inte som om vi kan sätta särskilt mycket tilltro till politikerna och deras prat. En viktig faktor som togs upp till diskussion var så kallade ”tipping points” där ett skeende blir omöjligt att stoppa och drivs vidare av sin egen dynamik (kvantitetens övergång till kvalitet, alltså). Det handlade bland annat om avsmältningen av de arktiska isarna, där allt större mörka landområden och öppet hav absorberar alltmera värme istället för att återstråla den som is och snö gör. Här verkar man ha passerat en sådan tipping point, och det är möjligt att avsmältningen inte går att hejda längre.
Amazonas – en utsläppskälla
Nu publiceras forskning om en annan tipping point i den vetenskapliga tidskriften Nature Climate Change, där det framgår att den massiva skövlingen och bränderna i Amazonas regnskog har lett till att vad som en gång var en koldioxidsänka släpper ut mera koldioxid än den tar upp. Amazonas har blivit en utsläppskälla, och drivs allt närmare en tipping point där förödelsen inte längre kan hejdas.
Detta visar med all önskvärd tydlighet att kampen mot klimathotet är angelägnare än någonsin förr och att världens arbetande befolkning måste ta ledningen över den – vi kan inte vänta på att kapitalet inser att skiten hotar profiten!
Marina Weilguni
Läs mer: Träd, svampar och en ny syn på evolutionen »
Titta på klimatinslaget på Aktuellt »