UTRIKES I ett tal den 20 mars meddelade den ukrainska presidenten Volodymyr Zelenskyj att ytterligare elva oppositionspartier förbjuds. Detta sker med hjälp av de undantagslagar som gäller i landet.
Det nationella säkerhetsrådet i Ukraina har beslutet att förbjuda elva oppositionella partier i landet, bland annat det näst största partiet i det ukrainska parlamentet – Oppositionsplattformen – för livet. Zelenskyj anklagade partiet för att ha kontakter med Ryssland, trots att partiet tog avstånd från invasionen för ungefär två veckor sedan.
En rad andra partier, som omfattar ideologiska ståndpunkter som täcker alltifrån nationalbolsjevism till socialdemokrati har också förbjudits.
Tidigare har en liknande repression riktats mot Ukrainas Kommunistiska Parti, som i omgångar förbjudits men som konsekvent vägrats tillträde till valen, eftersom partiet inte lever upp till de anti-kommunistiska lagar som Ukraina antog 2015.
Dessa lagar innebär bland annat att kommunistiska och nazistiska symboler och monument förbjudits. Lagen appliceras emellertid fullkomligt godtyckligt och flera nazistiska bataljoner och regementen tillåts strida i den ukrainska armén och hedrandet av de ukrainska kollaboratörer och nazister hela tiden växer i proportion.
Vilken källa har redaktionen använt för nyheten den 21 mars att Ukrainas president förbjuder oppositionspartier?
Finns en lista på vilka partier som ytterligare förbjudits och på samtliga förbjudna partier?
Tacksam för svar
Per-Olof
Hej Per-Olof!
Alla källor finns som länkar i artikeln. Den som du efterfrågar är denna: https://www.ukrinform.net/rubric-polytics/3434673-nsdc-bans-prorussian-parties-in-ukraine.html
I artikeln framgår att följande partier förbjuds i och med Zelenskyjs beslut:
Opposition Platform – For Life
Sharij’s Party
Nashi
Opposition Bloc
Left Opposition
Union of Left Forces
Derzhava
Progressive Socialist Party of Ukraine
Socialist Party of Ukraine
The Socialists
Volodymyr Saldo’s Bloc
Zelenskey är en varg i fårakläder.
Han använder skickligt sociala medier för att dramatiskt skildra invasionen av ukraina med uppgifter som är helt overifierade .
Media väljer att lansera denna info trotts detta.ofta med en liten halvt synlig rad som inom parentes medger att infon ej är bekräftad av oberoende organ.
Om det ens tas upp.
Denna konflikt är av en helt annan karaktär än vad som nyanserat läggs fram som sanning för övriga nationers invånare.
Ett aggressivt obefogat angrepp från onda Ryssland skapar rädsla hos andra stater.
Och snart har ledarna modifierat våra medvetanden till att det enda riktiga är att vi ska säkra vår trygghet är via våld och NATO osv
Precis som vi lurades vid USAs illegala invasion av Afghanistan och Irak.
Tragiska människor är vad vi är.
Vi kunde ha blivit något enastående med alla fantastiska förmågor vi människor kan besitta och utveckla.
men istället för en positiv resa i evolutionen så investerar människan i största grad på att utveckla våldsbejakande intressen och miljöskadliga metoder som till slut även tar bort vår egen existens.